Festival Schedule

Festival Schedule

Today’s schedule brought to you by:

TIMESTAGEGROUP 
12:00 PMCalderOpening Declaration
12:00 PMDemo TentChris Dudley
12:00 PMFountainKaylee Page
12:15 PMCalderBennie Keys & Friends
1:00 PMDemo TentRita Shields
1:00 PMFountainGloria Cangelosi
1:30 PMFountainSteve Falvo
1:30 PMIndoor ClassicalMike Dean, classical harmonica
2:00 PMBackdoor PopUpChase Griffin
2:00 PMCircleRevival
2:00 PMCityMUZE
2:00 PMCourthouse PopUpMichael Trae
2:00 PMDemo TentJane Tobie
2:00 PMDi SuveroSkyKing
2:00 PMFountainPatrick Foley
2:00 PMIndoor ClassicalAnna Griewahn, soprano
2:00 PMPearl St. PopUpAcoustic U2 Covers
2:00 PMKendallLou Baron & the New Lovers
2:30 PMFountainJoeAnne Peterson
2:45 PMCalderGrand Rapids Youth Symphony
2:45 PMIndoor ClassicalEmelia Clark, soprano
2:45 PMKendallSallie Ann Company
3:00 PMBackdoor PopUpJeremy Hoekstra
3:00 PMCircleAbove the Light
3:00 PMCityScott Clawson
3:00 PMCourthouse PopUpDouble Trouble
3:00 PMDemo TentRita Shields
3:00 PMDi SuveroPaige Gold
3:00 PMFountainPatrick Foley
3:00 PMPearl St. PopUpBoss Ruff
3:00 PMWGVU PopUpWGVU Karaoke
3:15 PMIndoor Classical2 x 2, male quartet
3:30 PMFountainJosh Dunigan
3:45 PMCityHigh Notes Studios
3:45 PMKendallVOID
4:00 PMBackdoor PopUpJack Skylar
4:00 PMCalderMannhattan
4:00 PMCircleOften Home
4:00 PMDemo TentTyping 101
4:00 PMDi SuveroSyts
4:00 PMPearl St. PopUpEl Brandino
4:30 PMFountainPaige Cornetet – Author & SSMS Alumna
4:30 PMIndoor ClassicalViolin and Cello Students
4:45 PMCitySt. Sinner Orchestra
4:45 PMKendallEdison Kitt & The Strangers
5:00 PMBackdoor PopUpJessica Atkins
5:00 PMCalderHark Up Choir
5:00 PMCircleBoy From School
5:00 PMCourthouse PopUpDetachable Emotions
5:00 PMDemo TentGrand River Woodturners Guild
5:00 PMDi SuveroJohn Sanger
5:00 PMFountainUniquely Rogue
5:00 PMPearl St. PopUpDave Swan; Bluegrass Banjo
5:00 PMWGVU PopUpCandy Laprie
5:15 PMIndoor ClassicalDon Sikkema and the Chimes
5:45 PMCityHazard
5:45 PMKendallDeep Cover
6:00 PMBackdoor PopUpLaveve
6:00 PMCalderMSBOA District X All Star Jazz Band
6:00 PMCircleGreat Scott
6:00 PMCourthouse PopUpSecret Forte
6:00 PMDi SuveroInheritance
6:00 PMFountainJohn Mulder
6:00 PMIndoor ClassicalEdelweiss Choir
6:00 PMWGVU PopUpElise Goldberg
6:30 PMKendallBilly P & New Leaf
6:45 PMCityThe Hacky Turtles
7:00 PMCalderRapids City Dance Factory
7:00 PMCircleTheophilus
7:00 PMCourthouse PopUpTBA
7:00 PMDi SuveroGR Groove
7:00 PMFountainAntighost
7:15 PMKendallAnonymous Phone Call
7:30 PMCalderOpening Ceremony – Featuring Mayor Bliss
7:45 PMCircleGuitars for Vets (G4V)
7:45 PMCityLiveletter
7:45 PMDi SuveroClyde Park Avenue
7:45 PMFountainDeep Enough
8:30 PMCircleValentiger
8:30 PMCityDrink Their Blood
8:30 PMDi SuveroIMANI Singers of Grand Rapids
8:30 PMFountainSignal Point
9:15 PMCircleColdville
9:15 PMCitySlumlord Radio
9:15 PMDi SuveroCrisi and Band
9:15 PMFountainGreg & Kathy Proulx
10:00 PMCircleTHE ROCKIT KING
10:00 PMCityTHE HOLY WARHEADS
10:00 PMDi SuveroProject 90
10:00 PMFountainSherman Gepherd

Today’s schedule brought to you by:

Saturday Schedule

TIMESTAGEGROUP
10:00 AMCalderCaledonia Dance & Music Center
10:00 AMCircleXpressions Christian Performing Arts Academy
10:00 AMCityDaveÕs At 7
10:00 AMDemo TentRuss Taber
10:00 AMDi SuveroThe Proulx Brothers
10:00 AMKendall StageTBA
10:00 AMFountainGretchen Weaver
10:30 AMFountainStepping Stones Students
10:30 AMIndoor ClassicalGrand Rapids Composers
10:45 AMCalderDavid Matthew Studios
10:45 PMCircleGreek Dance Group of Holy Trinity Greek Orthodox Church
10:45 AMCityNicholas James and the Bandwagon
10:45 AMDi SuveroBear-A-Tones
10:45 AMKendallWest Mi Elite Pom & Dance
11:00 AMCourthouse PopUpVan Mason
11:00 AMWGVU PopUpSamuel Bayes
11:15 AMIndoor ClassicalGrand Rapids Byzantine Liturgical Choir
11:15 PMKendallBethel Outreach Ministries
11:30 AMCalderOrquesta Melao
11:30 AMCircleTBA
11:30 AMCityDeep Greens & Blues
11:30 AMDi Suverookaycool
11:30 AMFountainColeen Maloney
12:00 PMBackdoor PopUpTBA
12:00 PMCourthouse PopUpDave Palma
12:00 PMFountainStepping Stones Students
12:00 PMPearl St. PopUpTBA
12:00 PMWGVU PopUpDavid Fable
12:15 PMCalderBeer City Saxes
12:15 PMCircleSundry
12:15 PMCityErnie Clark & the Magnificent Bastards
12:15 PMIndoor ClassicalLake Effect Saxophone Quartet
12:15 PMKendallThe Steve Hilger Band
12:30 PMDi SuveroLuke Lenhart
12:30 PMFountainBob Sadowski
1:00 PMCityBruce Matthews Band
1:00 PMCourthouse PopUpGianna Stansell
1:00 PMDemo TentRita Shields
1:00 PMFountainJan Reed and Jenn Porter
1:00 PMIndoor ClassicalRebecca Russcher, mezzo soprano
1:00 PMPearl St. PopUpOÕBrother
1:00 PMKendallPaul Sherwood & His Rhythm Section Jazz Band
1:00 PMWGVU PopUpTBA
1:15 PMCalderWest Michigan Gay MenÕs Chorus
1:15 PMCircleMinor Element
1:30 PMDi SuveroSatie
1:30 PMFountainWest Michigan Environmental Action Council (WMEAC)
1:45 PMCityDangerVille
1:45 PMKendallRiver City Gospel & Rock Soul Music
2:00 PMBackdoor PopUpOutnumbered
2:00 PMCourthouse PopUpchoir, choir, choir
2:00 PMDemo TentIan Sweinhart
2:00 PMFountainEd Boer
2:00 PMIndoor ClassicalWest Michigan Flute Association
2:00 PMPearl St. PopUp17 Degrees South
2:00 PMWGVU PopUpTBA
2:15 PMCalderNorthview European Tour Band
2:15 PMCircleFlat River Dance Company
2:15 PMDi SuveroMark Swanson
2:30 PMCityPoppies & Pennies
2:30 PMFountainColeen Maloney
2:30 PMIndoor ClassicalGrand Rapids Symphonic Band
2:30 PMKendallMaster Lee’s School of Tai Chi Praying Mantis
2:45 PMCircleUVOW
2:45 PMCityFeeding Grizzlies
3:00 PMBackdoor PopUpSTELLAR
3:00 PMDemo TentRita Shields
3:00 PMCourthouse PopUpConestoga
3:00 PMDi SuveroSounds Familiar
3:00 PMFountainTim Perry
3:00 PMPearl St. PopUpThe Quirk
3:00 PMWGVU PopUpWGVU Karaoke
3:15 PMCalderWest Michigan Community Chorale
3:15 PMIndoor ClassicalKaren Betz-Griewahn, flute
3:15 PMKendallStone Soup and the Broken Teeth
3:30 PMCircleIntegrity School of Dance Outreach Team
3:45 PMCityINNER ITCH
3:45 PMDi SuveroThe Double Basements
3:45 PMFountainNed Rouse
4:00 PMBackdoor PopUpRedmincy Line
4:00 PMCircleSamÕs Swing Band
4:00 PMDemo TentTyping 101
4:00 PMCourthouse PopUpUneven Sidewalks
4:00 PMIndoor ClassicalRobin Connell & Paul Brewer, piano and trombone
4:00 PMPearl St. PopUpSilverstiles
4:00 PMKendallBlue Water Rising
4:15 PMCalderExpressions Dance Grand Rapids
4:30 PMDi SuveroThe Travelers Vocal Band
4:30 PMFountainSongs From Holy Scripture
4:45 PMCircleGreat Lakes Chorus
4:45 PMCityMoonshot
4:45 PMIndoor ClassicalPOSH4 Piano Ensemble
4:45 PMKendallAllendale Jazz Orchestra
5:00 PMBackdoor PopUpSinging Lungs
5:00 PMCalderBeer City Brass
5:00 PMCourthouse PopUpThe Autumnatic
5:00 PMDemo TentGrand River Woodturners Guild
5:00 PMPearl St. PopUpThe Rangers
5:15 PMDi SuveroNathan Walton Band
5:15 PMFountainThe VZÕs
5:30 PMCityBlue Oddity
5:30 PMIndoor ClassicalA Grand Rapids String Quartet and Balance
5:30 PMKendallForever Grace
5:45 PMCity StageTres 45
6:00 PMBackdoor PopUpMacy Krew
6:00 PMCalderMcClintic School of Highland Dance
6:00 PMCourthouse PopUpWake Up Call
6:00 PMDi SuveroOpen Mic
6:00 PMFountainTom Messink/ Singer/ Songwriter
6:00 PMPearl St. PopUpJohn Smallfield
6:00 PMWGVU PopUpThe American Hotel System
6:15 PMCityE-leesa Gypsy Enchantress
6:15 PMIndoor ClassicalEmbellish Handbell Ensemble
6:15 PMKendallDenise Frye
6:30 PMCircleSchubert Male Chorus of Grand Rapids
6:30 PMCityRochelle and the Spoilers
6:45 PMCalderSpecial Guest Artist
7:00 PMCourthouse PopUpCitizen Keen
7:00 PMKendallSonimanic
7:15 PMCityTrixy Tang
7:30 PMCircleFigure it Out
7:30 PMFountainTim Perry & Jeff Oxford
8:00 PMDi SuveroNick Ayoub and the Family
8:15 PMCircleAl Hight & M6-West
8:15 PMFountainPersistent Flashback Disorder
8:30 PMCalderHark Up Big Band
6:45 PMFountainG.M. (Bud) Thompson
8:00 PMCityHilger & DeVos
7:30 PMCalderGrand Rapids Ballet – WORLD PREMIER
8:45 PMCityJ Oscar & OctoberDay
8:45 PMDi SuveroAria Flame
9:00 PMCircleJet Beats
9:00 PMFountainSunday Night Funnies
9:30 PMDi SuveroParllo Connection
9:45 PMCalderHip Pocket
9:45 PMCircleConklin CŽil’ Band
9:45 PMCityOn Edge
9:45 PMFountainJulius Hight/ Friends
10:00 PMFountainSherman Gepherd
10:15 PMDi SuveroOn The Line

Today’s schedule brought to you by:

Sunday Schedule

TIMESTAGEGROUP
10:00 AMCalderArts in Motion
10:00 AMCircleDance Network
10:00 AMDemo TentEritreans
10:00 AMFountainPatrick Foley
10:30 AMCalderAda Dance Academy
10:30 AMFountainScott Usadel
10:45 AMCircleAcademy of Dance Arts
10:45 AMCityGooderÕn Grits
10:45 AMDi SuveroGlen Ray
10:45 AMKendallSenior Steppers
11:00 AMBackdoor PopUpChandler Reed & the Sticky Keys
11:00 AMCourthouse PopUpJazz After Curfew
11:00 AMFountainJan Reed and Jenn Porter
11:15 AMCalderSilent Bark
11:30 PMCircleNorthview Jazz Ensemble
11:30 PMCityThe Brix
11:30 AMDi SuveroHuyge/ Johnson/ Davis/ Schock
11:30 PMKendallLove Handle
12:00 PMBackdoor PopUpThe Growing Roots
12:00 PMCalderJustice Choir Grand Rapids
12:00 PMCourthouse PopUpTBA
12:00 PMDemo TentGrand River Woodturners Guild
12:00 PMDi SuveroTBA
12:00 PMFountainGloria Cangelosi
12:00 PMPearl St. PopUpMyra Maimoh
12:00 PMWGVU PopUpPretoria
12:15 PMCityTriumph Music Academy
12:15 PMKendallThe Gorgeous Oranges
12:30 PMCircleThe Boyfriends
12:30 PMFountainCliff Cook
12:30 PMIndoor ClassicalAntiphon Brass
12:45 PMCalderZeeland Youth Dance Company
12:45 PMDi Suvero1ARMTODD
1:00 PMBackdoor PopUpFree Food
1:00 PMCircleJubal Brass
1:00 PMCityThe Groove Masters Project
1:00 PMCourthouse PopUpThe Leftovers
1:00 PMFountainStepping Stones Guide
1:00 PMPearl St. PopUpTBA
1:00 PMWGVU PopUpTBA
1:15 PMCalderWest Michigan Youth Ballet
1:15 PMIndoor ClassicalAxelle Pringalle Palfrne and Philip Pletcher
1:15 PMKendallShimmy USA
1:30 PMDi SuveroEPEC
1:45 PMCircleTriumph Dance Academy
1:45 PMCityDeerfield Run
1:45 PMKendallGrand Little Big Band
2:00 PMBackdoor PopUpDavid Dilsizian
2:00 PMCalderGrand Rapids Sweet Adelines
2:00 PMDemo TentTyping 101
2:00 PMCourthouse PopUpJames Reeser and the Backseat Drivers
2:00 PMFountainJohn Crowley
2:00 PMIndoor ClassicalDuets with a Difference
2:00 PMPearl St. PopUpESME
2:00 PMWGVU PopUpWGVU Karoake
2:15 PMCircleGrand Rapids Dance Ensemble
2:15 PMDi SuveroKwÕest
2:30 PMCityVoices of Freedom
2:30 PMFountainTom Lane
2:30 PMKendallTBA
2:45 PMCircleMystic Dub
2:45 PMKendallTom Cutts and Friends
3:00 PMBackdoor PopUpThe Fabulous Vans
3:00 PMCalderPacific Island Dancers
3:00 PMCourthouse PopUpLYNN
3:00 PMDemo TentSara Youngman
3:00 PMDi SuveroVon Kaiser
3:00 PMFountainM.Y. Musical World
3:15 PMCityStraight Shot
3:30 PMCircleMustang Band
3:30 PMKendallTBA
3:45 PMFountainSailor Kicks
3:45 PMCalderEvidence Jazz Group
3:45 PMDi SuveroEasy Idle String Band
4:00 PMCityRev. Charles Potatoebabies
4:00 PMCourthouse PopUpHeather Bartman Band
4:00 PMDemo TentDianne Carroll Burdick
4:15 PMKendallTBA
4:30 PMDi SuveroCarpenterÕs Cross
4:30 PMFountainGrand Rapids Songwriters Alliance
5:00 PMCalderJulius Hight/ Friends
5:00 PMDemo TentSandy Hanson
5:00 PMKendallGorgeous Nightmare
5:15 PMDi SuveroDeep Waters
6:00 PMCalderClosing Ceremonies

Download the full program here:

Festival Map

festivalmap_5-31-01

Opening Ceremony

JOIN US FOR OPENING CEREMONIES

Honoring Alexander Calder’s La Grande Vitesse and 50 Years

HOSTED BY
Jordan Carson and Rachel Ruiz WOOD TV8

FEATURING
Summer Concert Series Opener Run the World
80 Years of Girl Groups
Circle Theatre
Grand Rapids Ballet
Brena Band
Arts and Community – Sidecar Studios Lynne Brown Tepper
Grand Rapids Poet Laurette (TBC)

INTRODUCING
2020 Honorary Co-chairs Produced by KBO Studios

HONORING
Juried Art Awards – Regional Arts Competition and Exhibition

Diane Casey Festival Volunteer Award

SPEAKERS
ROSALYNN BLISS
Grand Rapids City Mayor

MARK WASHINGTON
Grand Rapids City Manager

DAVID ABBOTT
Executive Director Festival of the Arts

LYNN AFENDOULIS
State Representative

Honorary Co-Chairs:

GLENN DEL VECCHIO
Executive Director, Grand Rapids Ballet

JAMES SOFRANKO
Creative Director, Grand Rapids Ballet

Sidecar Studios and ArtPeers To Debut Short Film About Art & Community

Sidecar Studios and ArtPeers have co-created a short film about public art and its ability to create shared experiences that produce authentic human interactions.

The film’s creators interviewed 36 Grand Rapidians who contribute in different ways to arts and culture in our city, asking what public art means to them, why it matters, and how it contributes to the identity of the greater community.

Without shying away from challenging topics, the interviews explore what Grand Rapids does uniquely well, where it can do better, and the importances of advancing a culture that values local artists.

Sidecar Studios and ArtPeers will debut their short film about art and community (with a live musical score by Bedrock) during the Opening Ceremony of Festival of the Arts, at Calder Stage, on June 7, 2019.

Regional Arts Exhibition Walk Through

Brought to you by Real Space

Close Menu